Valgusdisainer Dima Loginoff annab nõu kuidas teha õige valgustivalik
Kuidas sobitub disainvalgusti meie ellu
Vastab tootedisainer Dima Loginoff– tõusev täht disainimaailma mõjutajate hulgas.
Valgus on jõuline osa sisekujundusest. Kas valgusti peaks kokku sobima kujundusega või interjööris esile kerkima?
Valgusdisainist rääkides on olemas arhitektuuriline valgustus, mis on väga lihtne, või siis dekoratiivne ning ruumi kujundav disainvalgus. Need on kaks eri suunda. Mina esindan dekoratiivse ja kontseptuaalse disaini suunda, kus valgusti ise on pilkupüüdev ning mõjub iseseisva kunstitaiesena, kus valgusti kujundab terve ruumi atmosfääri.
Kuhu ja kelle juurde peaksid Sinu valgustid oma koha leidma?
Ma teen sellist disaini, mis mõjub ruumis kui juveel, olgu tegemist valgusti või mööbliesemega. Näiteks on tegemist sellise pilgupüüdjaga, et konkreetne ese valgusti või diivani näol moodustabki kogu ruumikujunduse. Disainin erinevate maailmabrändide jaoks, näiteks Artemide, Vitra, Artex ning nemad juba ise tegelevad klientidega. Loon ka käsitsi valmistatavaid valgusteid, mida valmistavad Veneetsia meistrid.
Kuidas suuta loobuda ilusast disainvalgustist uuema mudeli nimel?
On erinevus selles, kas vahetada välja üks kroonlühter või seinalamp. Oma majas ma vahetan valgusteid päris sageli, ütleme nii kord kahe aasta jooksul. Kui te mingit valgustit armastate, siis muidugi ärge seda välja vahetage. Kui te aga olete väsinud mõnest valgustist, siis kinkige see kellelegi ning ostke endale uus.
Kuidas teha õiged valgustivalikud?
Kõigepealt usaldage oma sisetunnet. Kui keegi ütleb, et see valgusti ei sobi, on liiga kallis või liiga odav, siis ärge kuulake, kui teile endale just see meeldib. Kohe ma ei soovita ära osta, oodake paar päeva või nädal. Kui te ka siis ikka veel sellele disainile mõtlete, siis minge ja ostke. Te teete seda ju enda jaoks, mitte kellelegi teisele ning te ikka lähtute valikus oma südamest.
On üks viga, mida inimesed sageli teevad, kui neil on väike elamine. Sinna ma soovitan osta ühe suure eseme, näiteks ühe suure peegli, maali või valgusti. Suur ese ise muudab ruumi visuaalselt palju suuremaks. Suured aknad teevad ruumi suuremaks. Lisaks saab vastava valgusdisainiga ruumi optilist suurust muuta. Suure valgusobjekti puhul võib valgusti ise mõjuda juba kunstiteosena ning maale seintele polegi seal enam tarvis.
(Intervjueeris Marika Tomberg Äripäeva Sisustaja väljaandest september,2015)
Siin: Dima intervjuu Disainiööl 2015
Vaata ka Dima Loginoff loodud valgusteid, mis on saadaval Hektor Light esindustes
Huvi korral loe veel siin Dimast
Galerii Dima valgustitest, mis kujundavad interjööri atmosfääri