Mida tasub teada õuevalgustite ostmisel?
Kuidas saada aeda head valgust?
Nõuandeid aia valgustamiseks.
Õuevalgusteid võiks tinglikult jagada statsionaarseteks ja teisaldatavateks. Milliseid endale valida, sõltub meie vajadustest ja valgustuse funktsioonist. Eesmärke saab olla mitmeid- kas soovime markeerimisvalgust, kindla õueala valgust, turvalisuse tagamiseks sissepääsude ja väravate valgustamist, turvakaamerate välja valgustust, fassaadi, terassi või emotsiooni valgust.
Vastavalt funktsioonile saab valida erineva kõrgusega pollar- ja postvalgusteid, pinnasesse süvistatavaid valgusteid, suundvalgusteid, fassaadivalgusteid ja teisaldatavaid valgusteid.
Aias tekkinud liikumis suundi saab tähistada markeerimisvalgustitega tee-ja sõiduradadel. Nendeks võivad olla nii süvis- kui postvalgustid.Süvisvalgusteid on saadaval paljudes suurustes ja võimsustes. Läbi tuleb mõelda täpne paigutus, sest näiteks auto teele paigaldatud valgustid peaksid olema suutelised taluma auto raskust. Sellekohane märge on siis kirjutatud ka otse valgustile, nt “driveover” või “max 3000kg”. Veesilmadesse sobivad basseinivalgustid, millede puhul on erinõuded niiskuskindluse osas, ja seda hinnatakse IP näitajaga. Selles näidus esimene number näitab valgusti kaitset tahkete kehade sissepääsu suhtes, teine number aga kaitset vee eest.
Üldiselt kui IP number on vähemalt 44 või suurem, sobib valgusti õues kasutamiseks. Kui valgustil on märge IP67, võib seda paigaldada ka veega vahetult kokkupuutuvatele pindadele, kus vesi ei tungi kuni poole tunni jooksul vetteuputatud valgustisse ja on kaitse igasusuguse tolmu suhtes. Valgusteid võib paigutada müüride peale, nende seinale kui süvisesse ( seina süvistatud valgustid) ja valida saab erinevate pinnakatete ja materjalide vahel.
Lillepeenardele saab paigutada piikidega teisaldatavaid pinnasesse sissesurutud valgusteid. Tasub vaid arvestada, et põledes kuumenevaid valgusteid ei ole mõtekas kasutada taimede vahetus läheduses.
Leds Esparta | Slv Nautilus |
Terassi aga saab sisustada suisa tubaselt, sest tänapäevased välisvalgustid näevad just sisevalgustite sarnased välja omades sealjuures vajalikku niiskuskindluse astet.
Eestis on palju pimedat aega. Et seda meie meelele positiivsena kuvada, soovitame aedadesse emotsiooni- ehk kujundusvalgust. Kujundusvalgus luuakse erinevate aias olevate objektide, puude või põõsaste väljavalgustamisega. Valgusega on võimalik aed muuta ruumiliseks, kutsuvaks ja huvitavaks aastaringselt. Oluline oskus on luua valguse ja varju efekte. Asjakohane võib olla aia sügavuse välja valgustamine või erinevate objektide fookusesse toomine. Prozektortüüpi õuevalgusteid saab suunata puude võradesse. Erinevad postvalgustid aga suunavad valgusvooge vastavalt vajadusele- kas kiirena ühes suunas või hajusalt ümber valgusti. Enamasti kasutatakse valgust ülalt alla suunatavaid valgusteid
Willy Mayer Ecospot 1240 lm/3W Led | RZB prozektor 28W 2150 lm |
Efektne saab olla mõnede objektide hästi madalalt valgustamine nn.peidetud allvalgusega ( näiteks terassi, pingi, laua alla peidetud valgustiga). Led-ribade kasutuselevõtt annab siinjuures palju võimalusi.
Planeerimisel tuleks ette mõelda, milline on aed suvel, milline talvel lumekattega või kuidas oleks õige õuevalgustite paigutus nii, et need ei hakkaks segama näiteks muruniitmist või lumekoristust. Siinkohal on olulisel kohal teisaldatavad õuevalgustid, mida annab vajadusel kergesti ümberpaigutada.
LineaLight Flower | Foscarini Solaris | Modoluce Atollo |
Bover Garota | Leds Moonlight | Linealight Maya |
Millist valgusallikat kasutada? Mida tasub arvestada?
Kuigi valgusallikaid on erinevaid, mida välisvalgustisse sobitada, siis kindel on fakt, et ebaefektiivsete hõõglampide aeg on ümber. Ka madala valgusviljakusega halogeenlambid on tootmisest maha võetud. Nende asemel võib kasutada energiat säästvaid kompakt-luminofoorlampe (tuntakse säästulampide nimega). Millist võimsust valida, tasub teada järgnevat suhet:
40 W hõõglamp võrdub 7-9 W kompaktiga,
100 W võrdub 20-23 W kompaktiga.
Luminofoor- ja kompaktluminofoorlampide kasutamisel tasub silmas pidada, et temperatuuri langedes kahaneb ka nende valgusvoog. Üldjuhul peavad kompaktlambid sõltuvalt tootjast normaaloludes vastu 8000 kuni 15 000 tundi. Nad on valgusviljakamad kui hõõglambid, kuid on ka tundlikud keskkonna temperatuurile. Enamus luminofoore on arvestatud töötama keskkonnatemperatuuril +20 kraadi kuni +30 , sellest madalamal või kõrgemal temperatuuril lambi valgusvoog väheneb .
Metallhaliidilampide puhul oleks vast kõige olulisem märkida, et seda tüüpi lambid vajavad käivitumiseks kuni 5 minutit, et saavutada 80% valgusvoogu. Pingekatkestuse puhul aga peab lamp taaskäivitamiseks esmalt jahtuma ja siis uuesti käivituma, ehk see võib aega võtta kuni 15 min.
Välisvalgustusse sobib suurepäraselt Led. Leede (ehk valgusdioodlampe) iseloomustab väike elektrienergia kulu ja pikk tööiga( erinevalt tootjast u.25 000 tundi ehk 22,8 aastat kui kasutus on 3tundi päevas ). Eelisteks on veel väike soojuseraldus, hea värviesitus, vibratsioonikindlus ning väikesed mõõtmed ja väikesed hoolduskulud. Leede valides tasub uurida tootel märgitud luumeneid ehk valgusvoo hulka, mida valgusallikas kiirgab inimese silma poolt registreerituna. Mida suurem luumenite näit, seda eredam valgus Abiks otsustamisel võiks olla see kui tead, kui palju annab tavaline hõõgpirn luumeneid.
40W annab vähemalt 450 luumenit
60W -800 luumenit
75W – 1100 luumenit
100W – 1600 luumenit
Leedide puhul aga saab madalama võimsuse valgusallikaga suurema luumenite arvu ja samas ka olulise säästu.
Tasub teada, et varasematele olemasolevatele hõõgpirniga valgustitele saab hiljem lisada Leede. Kuid targem on konsulteerida asjatundjatega, sest siin on vaja arvestada erinevate asjaoludega, näiteks jälgima peab seda kas vastav Led ikka sobib niiskesse keskkonda ja kui on soov dimmerdada, siis mitte kõik Ledid ei ole selleks sobilikud.
Tasub teada värvsustemperatuuri, mida mõõdetakse kelvinites (K) . Siin alla 3000 K on soe valgus, vahemikus 3300-3500 on keskmine vahepealne ja üle 4000 K on külm valguse värv. Seega mida madalam kelvinite väärtus, seda soojem on valgus. Mida suurem väärtus, seda külmem on valgus. Võrdluseks– tavalisel hõõgpirni värvsustemperatuur on 2700. Leedide puhul on aga võimalused suured ja sõltub inimese eelistustest.
Huvi korral vaata ka –külma valgusega valgusteid ( värvsustemperatuur 4000 K) –sooja valgusega valgusteid ( värvsustemperatuur 3000 K)
Oluliseks aspektiks hea valgustuse tagamisel on õige värviedastuse kasutamine. Värviedastus on näitaja (CRI), mille abil saab võrrelda kui palju eristuvad värvid tehisvalguse käes võrreldes eristuvusega loomuliku ehk päikesevalgusega arvestades.
Milline peaks olema valgusti /valgusallika võimsus?
Siin ühest vastus ei ole. Kõik sõltub vajadusest, valgustuse otstarbest, inimese eelistustes ja võimalustest.
Siin valik välisvalgustid
Vaata ka galeriid:
Inspiratsiooniks 50 terassi valgustamise võimalust
Kokkuvõtteks: Päevad lähevad aina pikemaks ja valgemaks. Mõneks ajaks võidki unustada valgusti lülitamised toas. Kuid õues ei tasuks loobuda heast valgustusest.
Meie suved on lühikesed, nautida tasuks igat päeva ja õhtut. Hea valgustus aitab. Ja nii aastaringselt!