Kuidas puhastada valgusteid

Mõned nipid ja soovitused

  1.  Enne puhastama hakkamist veenduge, et valgusti oleks vooluvõrgust väljalülitatud.
  2. Eemaldage puhastamiseks valgusti osa- enamasti kuppel, kristallid – kui see on võimalik.
  3. Tehke kindlaks valgusti materjal, mis vajab puhastamist. Kaablid ja elektrilised komponendid (näiteks trafod) ei tohi vee ega puhastuvahenditega kokku puutuda.
  4. Proovige esialgu puhastada vaid väikest osa valgusti osast, mis ei ole kohe silmale nähtav. Proovige puhastusvahendit näiteks kupli sisepinnal või ülemises servas, mis kohe silma ei jää.

 

Kangast kupli korral:

*Soovitame tolmu eemaldada riideharjaga või riiete puhastamiseks mõeldud kleeplindiga varustatud rullikuga, mille külge ebavajalikud kübemed ja tolm hästi haakub. Mustunud kleeplindi saab eemaldada ja jätkata uue puhta osaga puhastamist. Niimoodi tagame valgusti korrektse väljanägemise.

* Tolmu saab võtta ka tolmuimeja puhta harjaga.

* Pleki või kärbsemustuse eemaldamiseks võiks kasutada õrnalt niisutatud lappi ja jälgida, et materjal ei jääks veest laiguline. Kuivatamiseks sobib hästi kuiv fiiberlapp.

*Jälgige, et vesi oleks leige, mitte tuline. Viimane võib kahjustada materjali.

*Kui kangaskuppel on kergesti eemaldatav ja tugevast materjalist, võib kangast õrnalt veejoa all käsitsi pesta, kuid mitte hõõruda, seejärel jätta toatemperatuurile kuivama.

* Rasvase määrdunud pleki saab eemaldada Fairy vette kastetud puhta niiske švammiga õrnalt puhastades, et rante ei jääks. švamm ei tohiks olla liiga märg.

 

 

Kui kupli materjaliks on nöörid:

*Võib kasutada käsidušši ja lasta veel maha nõrguda.

 NB! Mitte nühkida, sest just värvilised nöörid võivad kaotada oma algse värvi.

 

 

Klaasist kupli korral:

*Klaasi puhul võib kasutada klaasipuhastusvedelikku ja klaasipuhastuslappe.

*Kui klaas on matistatud, ei tohiks üldse märga puhastuslappi kasutada, vaid ainult fiiberlappi.

 

Kristallist lühtrite, kristallide puhastamine:

*Jälgige, et valgusti osad ja kristallid oleksid maha jahtunud.

*Võimalusel puhastage eraldi ka valgusallikad.

*Hea oleks seda tööd teha puuvillastest kinnastes, siis väldime näpujälgede maha jätmist.

* Vähese mustuse korral on mugav valgusti puhastada nii, et lühter jääb rippuma. Sel juhul soovitame puhastusvahendit pihustada kristallide peale ja lasta see siis ise maha valguda ja seejärel destilleeritud veega veel üle pihustada ja lasta maha nõrguda.

NB! Mitte nühkida, võivad jääda peale jäljed

*Kui kristallid on tugevalt määrdunud, tuleks need ühekaupa maha võtta ning eraldi leiges väikese seebiga vees pesta, asetada siis kristallid puhtale käterätile ja ühekaupa kuivatada, et ei jääks seebi jälgi.

NB! Lühtri kokkupanek võib osutuda keeruliseks, soovitame teha pilte lühtrist ja märkida üles, kuidas kristallid täpselt lühtril paigutuvad. Kristallid ja ketid on sageli eripikkused, seetõttu on ka nende mahavõtmise ja tagasipaneku järjestus ülioluline.

 

Metallosade, alumiiniumi puhastamine:

*Kerge tolmu saab eemaldada harjakesega või tolmuimejaga.

*Tugevama määrdumise korral võib kasutada mõnd üldkasutatavat nõude-,vannitoa- dussiruumide puhastamiseks mõeldud puhastusvahendit veega lahjendatult, soovitavalt mõnd nõrga tsitruselise happetoimega       ( PH näitajaga vahemikus 3,0 kuni 4,5) rasvaeemaldusvahendit, mis aitab paremini eemaldada ka toidutegemisel tekkinud rasvaplekke ja ei jäta vee jälgi.

 

*Rasvast puhastuseks sobib ka vee ja alkoholi ( 1:1) segu. Seejärel aga tuleks veega niisutatud puuvillase lapiga pind üle hõõruda ning lõpuks lasta kuivada õhu käes ja kuivatada puuvillase lapiga.

NB! Mitte kasutada tugevaid plekieemaldajaid ja pleegitajaid

 

Plastikust materjali korral:

*Soovitame materjali pesta puhta sooja veega ( 55 kraadi Celsius) kasutades pehmet puhast lappi ja seejärel loputada leige veega ning kuivatada toatemperatuuril kergelt lapiga pühkides.
NB! Plastiku puhul ei soovitata mikrokiududega puhastuslappi.

 

Valgusteid ja valgusallikaid peaks puhastama regulaarselt, sellega pikendame nende iga ja tagame kvaliteetse väljanägemise. Puhastamise tihedus sõltub mustuse astmest kuid ka sellest, millises ruumis valgusti paikneb, ilmselt köögis, kus valmistame igapäevaselt toitu, tuleks puhastamine ette võtta tihedamini. Muidugi on meie oma silm see , mis meile puhastamise vajadusest ka kohe teada annab.

 

Hoidkem valgusteid särava ja puhtana, siis on nad ka meile silmasõbralikud.

 

Liitu uudiskirjaga