Uued valgustid aastal 2018
Valgustite highlights 2018
Valik Euroluce messilt.
Tom Dixon üllatas Milaanot uute valgustite seeriatega ja mööbliga
See kaleidoskoopilise efektiga Tom Dixoni loodud valgusti Cut muudab justkui oma välist olemust. Lambi põledes näeme valgustit poolläbipaistva huvitava kaleidoskoobi pildina, välja lülitades hakkab valgusti futuristlikult tagasi peegeldama. Võimalik nii kroom kui suitsuklaasist pinnakattega.
Hea uudis on see, et nüüdsest on võimalik valida erinevaid seeriad nagu näiteks Copper ja Mirror Ball, Melt juba valmis komplekteerituna, kus erineva kujuga kuplid on ühel alusel.
Laienenenud on ka valgustiseeria Melt, mille valikus on nüüd seinavalgusti ja põrandavalgusti, kusjuures valgustit saab kasutada ka õuetingimustes. Uudiste hulgast leiab valgustid Void seinale ning seeria Top edasiarendusi. Uute toodete nimistust leiab nüüd ka valgusti Tube, Plane drop chandelieri ja Plane short Chandelieri. Hästi elegantsed valgustid on Spot, Stone ja Plane.
Tom Dixon esitlus Disaininädala raames kuulsal Manzoni tänaval oli muljetavaldav, sest lisaks uutele valgustitele, sai näha ka uut mitmeti kombineeritavat voodi-sohvat, mida hakatakse tootma Ikea jaoks 2018 aastal.
Itaalia tuntuim valgustite bränd Flos eksponeeris palju uuendusmeelset.
Täpsemalt
jaapani disainibüroost Nendo multifunktsionaalne sisustuselement-avatud teisaldatavas puidust kastis nn. “Box-valgusti” nimega Gaku. Võib kasutada nii laua- kui seinavalgustina. Valgusti ise on selles boxis ühel juhul kinnitatud magneti abil laadimisalusele või lisavarustusena rippuvana. Valgusti põleb kui see asetub otse laadimisalusel ja lülitub välja kui valgusti asukohta muuta.Valgusallikas 5W ja 300lm.
|
Flos ‘i sensatsioonilist tootearendust väljendas ka Michael Anastassiades uus multifunktsionaalne geomeetrilistest valguselementidest moodulsüsteem.
Disainer nimetab neid hõõguvaks ahelaks, kus erinevad valguselemendid kergelt balansseerivalt üksteises puhkavad. Ta ütleb, et on loomisel inspiratsiooni saanud ehetest. “Ma olen alati lummatud sellest kuidas paralleelselt eksisteerib valgus ja ehted. Alustades sellest, et kuidas iga element on seotud inimesega- kui üks neist on disainitud inimese kehale mõeldes, siis samas teine leiab sellele koha hoopis valgustis.
Ta jätkab:” Mind kui tundliku loomusega inimest on ajanud segadusse, kuidas on võimalik midagi nii väikest tõlkida ruumiliselt ja ikkagi säilitada selle kallihinnalisus nagu seda selle materjaliga on esitatud. Ei ole juhus, et sõnal “ripats” on 2 tähendust, kus ühte kantakse kaelas ja valgusti, mis on disainitud lakke rippuma”
Meilt leiad näidise Flos Arrangement
Kummine kaabel on muutunud valgustiks.
Michael Anastassiades koostöös Stuudioga Formafantasma esitleb Flos industriaalset esteetilist uudsest materjalist valgustit WireRing, mis on mõeldud valgustamiseks, kuid on ühtlasi ka intiimseks valguseks. Disainer rõhutab, et valguse kvaliteeti ei pea alati mõõtma selle intensiivsuse järgi. Kummine kaabel sisaldab Led-ga toimivat struktuuri, mis juhib endas voolu ja peegeldab sooja valgust.
Minimalistlik välisvalgusti Camouflage 6 variatsioonis.
Flos pakub erinevate pinnakatetega ( näiteks nagu marmor, krohv jt) ümara vormiga Led valgustit fassaadile, kuid võimalus on ka tellija materjalist plaadi kasutamine. Seega on seinaga sama tooni ja pinnakattega valgusti peaaegu nähtamatu väljalülitatuna, justkui kameeleon. Valida 2 suuruse vahel.
Postkasti meenutav fassaadivalgusti nimega Real Matter 4 erineva moodsa pinnakattega.
Valida erinevad pinnakatted: poleeritud vask, harjatud pronks ja kuld ning harjatud teras. Igati energiasäästlik 3W Led, 2700K ja 200lm. Tootja: Flos
Flos moderne raamsüsteem Infra- Structure.
Konstruktsioon asetatakse lakke jäikade varrastega, mis nagu kinnitused ja profiilidki on mustast pressitud alumiiniumist. Raamile saab lihtsalt magnetsüsteemi abil lisada erinevat tüüpi valgusteid nii kaudse kui otsese valguse näitamiseks. Komplekteerida saab nii dekoratiivsed spot-tüüpi kui torujaid valgusteid. Valida saab 5 erineva tüübi vahel. Personaalse süsteemi aga saab ise disainida.
Vaata täpsemalt siit Flos Magnetiga profiilisüsteem Infra-Stucture
Vormikad polümeer- plastikfiibrist valgustid Michael Anastassiadeselt on edasiarendus kunagisele Taraxacumile.
Flos variatsioonirohked valgusega peeglid nimega La Plus Belle. Disainer Philippe Starck.
27 erineva sisuga süvisvalgustit õue.
Flos valgusti nimega A-Round 3 erinevas mõõdus ja erinevate valgustugevus näitajatega, võimsaim neist on 42W, 3978lm ja valgusnurgaks 50 kraadi. Disainitud igatpidi ovaalseks.
Arhitektuursed liinvalgustid näitavad uue suuuna kätte.
See elegantne nn. liinvalgusti nimega Verticale on loodud Ronan ja Erwan Bouroullec poolt firmale Flos. Mõjub hästi suurtes ruumides ja pigem gruppidena paigutatuna. Saab ise luua erinevaid vorme nii rippuma kui seina peale. Valgustoru valgustab 1000lm.
Liikuvad juhitavad prozektorid ja siinivalgustid.
Tänapäevased siinivalgusteid saab mugavalt ümber paigutada näiteks magneti või juhtimispuldi või telefonis oleva tarkvara abil sobivasse kohta igal aja hetkel. Viimast võimalust näitas Eurolucel firma Flos. Valgusteid saab liigutada mööda siine ja keeerata valgusvihke vastavalt soovile vastava tarkvara abil. Vaata täpsemalt siin Flos siinisüsteem Tracking Power
Kuid leidub ka valmiskujul väiksemamõõdulisi valmistootena valguteid. Pildil all firma LedsC4 rippvalgusti Tubs.
Mänguline siinisüsteem -komplekteeri ise.
Mitmeti komplekteeritav firma Fabbian süsteem nimega Freeline (pildil ülal) võimaldab olla mänguline ja kokku panna erinevate kuplite ja siinidega endale isikupärane kooslus. Lõpptulemusena on valgus dimmitav.
Ühiskondlikesse ruumidesse hästisobivaid valgusteid pakub AxoLight.
Dekoratiivset valgustit U-Light (disainer Timo Ripatti) on võimalik saada mitmes erinevas suuruses ja värvitoonis. Näiteks 160cm läbimõõduga valgustis on 108W dimmitav Led, CRI on 90, 3000K, 77 lm/W. Võimalus paigaldada 10 või 25 cm kaugusele seinast/laest või siis hoopis rippuavana.
Euroluce 10 Itaalia säravaima valgusti hulka kuuluv moodulvalgusti Raqam.
Marc Sadler disainis firmale Maisero valgusti nimega Raqam. See mitmeti moodulitest kokkupandav süsteem võimaldab luua täiesti erinevaid valgustivorme barokkstiilis lühtrist kuni ajatute ja modernsete liinideni. 8 valmismooduli abil saab moodustada lõputult erinevaid kompositsioone, mida on omakorda võimalik paigutada nii lakke kui seina.
Metalne moodul-konstruktioon on kaetud klaasiga, krsitallidega ja varustatud Led süsteemiga. Samas on võimalikud ka erinevad klaasi ja kristallide toonid. Valmis moodulite pikkused on erinevad 36cm kuni 114cm -ni, osa neist on ka juba painutatuna. Ühe mooduli valgustugevus on 9,6 või 12,8W./ 1020-1360lm / CRI >80 olenevalt siis täpsest osast.
Elegantne rippvalgusti Arumi.
Foscarini uudis Arumi mõjus imposantselt, justkui juveel, mida eksponeeritakse teatava distantsiga klaasi tagant. See käsitsi valmistatud alumiiniumist valgusti sisemine ilu, valguse efektiivsus ja peegeldus poleeritud seesmiselt pinnalt lisavad veelgi elegantsi valgusti välimusele.
Suursugune harmooniline kompositsioon Peggy.
See Vistosi valgusti Peggy on algselt disainitud Guggenheimi ühingu hoonesse Veneetsias. Suuremõõtmelisel ( pikkus 180cm)valgustil on 9 klaasist kuuli, kuid saada on ka 1-ne rippvalgusti ning seinavalgusti.
“Vau effektiga” valgusti messil.
Vau efekti tekitas firma Bocci klaaskuul ise. Kuulilt kumab läbi eriline tekstuur. Need valguskuplid on saadud kuuma valge ja värvitu klaasi vaakummeetodiga surumisel läbi vaskvõrgu silmuste. Tulemuseks toredad õrna võrgumustriga ja mullidega ebakorrapärased klaasist moodustised.
Hollandlaste bränd Brand van Egmond oma ajatuses.
Võimsad skulpturaalsed” valgustid on kui kirsid tordil”, niimoodi iseloomustab looja William Brand oma loomingut. Mõned näited valgustitest nimedega Eve, Kelp Fortuna ja Flintstone, Ersa.
Lihtsuses peitub oma võlu- AxoLight lühter .
Kuni 4 meetri pikkune modernne valgussüsteem dimmitava Lediga Alysoid sobib hästi kõrgetesse ruumidesse. Saadaval mitmetes suurustes ja pinnakatetes.
RGB loob koos Masiero lühtritega värvilise maailma ja uue meeleolu.
Kohtunud on jaapani paber, esmaklassiline Led tehnoloogia ja käsitöömeister Celine Wright.
Sellest aegade rüppe vajunud paberist lõi disainer uue suursuguse valgusti Voiles inspireerituna purjedest ja nende liikumisest. Igast küljest nauditav valgusti on mõõtudes 95*70 cm, 50W Lediga ja sooja valgusega dimmitav Dali süsteemi abil. Valgusti leiab firmast Leds-C4 Grok kataloogist.
Ekstravagantne ja silmatorkav lauavalgusti Filo.
Foscarini laualambi Filo disainer Andrea Anastasio on mänginud erinevate värviliste portselan- ja klaaselementidega, tulemuseks erksavärviline ekstravagantne lauavalgusti.
Ikka sokeeriv firma Karman.
Stiili näide siin- valgusti nimega Tobia. Julge valida, Hektor Light Eesti esindajana toob kohale.
3D projektsioon liikuva pendli ja valguse abil
Enim huvi tänavusel Euroluce messil pakkus stend, millel oli 3D projektsioonina kuvatud justkui omavahel suhtlevad inimhinged. Valguse abil ja pendli liikumisega tekib seinale võrkmoodustise taha inimese pea reljeefkujutis, mis saab justkui ruumilise mõõtme. Autor soovib meile meelde tuletada, et ainus asi, mis meile elu lõpuks jääb, on inimestevahelised suhted.
Pisut ehmatavad interaktiivsed süvisvalgustid firmalt Kinetura
Fotod: Hektor Light/Tootjad
Ülevaade koostatud Euroluce 2017 materjali alusel