Säästulambi ostuspikker

Tekst Toivo Paikre

Säästulambi ostmisel peaks tähelepanu pöörama kahele kõige olulisemale asjale – elektri tarbimisvõimsusele ja valguse temperatuurile.

Edison ja Lodõgin leiutasid hõõglambi, mis teenis meid enam kui sajandi. Ka Euroopa Liidu direktiividega tarbimisse juurutatav elektriline valgusallikas, säästulamp, oli tuntud juba ammusest ajast, sellel oli ainult pisut teine nimi – päevavalguslamp (-toru).

Praeguseks on teadlased selle pika toru muutnud märksa väiksemaks, kompaktsemaks ja niisugusena, küll lohiseva nimega kompaktluminofoorlamp (ehk rahvakeeli säästulamp), on see juba vastuvõetav meie kodudes.

Selle tehnikasaavutuse pakendile on trükitud palju andmeid, kuid neist kahte on tõsiselt vajalik ostmisel silmas pidada.


Esiteks tarbimisvõimsus (W), mis kajastub ostja elektriarves. Tõsi, lamp säästab energiat viiekordselt. Kuid just selle võimsusega käib ühte sammu silmavalgus ehk valgusvoog (lm) mida lamp igasse ilmakaarde toodab. Palju sellest nüüd vajalikku kohta voogab, on tarbija mure.

Valguse temperatuur

Teine oluline näitaja on valguse temperatuur. Seda mõõdetakse meile esialgu võõrapärastes kelvini temperatuuriühikutes (K). Sisuliselt on see nagu valgust kiirgava keha temperatuur. Tuletage meelde füüsikatundi ja mustkiirgurit!
Lamp imiteerib temperatuuri (valgust) järgmiselt:
3000 K – soe valgus, meenutab hõõglampi; ka petroolilampi.
4000 K – valge valgus, peaaegu sama kui pilves ilma päevavalgus.
6000 K – külm valgus, sinise põhjataeva valgus, läheneb keevitusleegile.
Mõnel pakendil on temperatuur ilmestatud visuaalsel kraadiklaasil.

Spiraallambid on vastupidavamad

Kõik muud näitajad, nagu värviesituse üldindeks (Ra), lambi elavhõbeda sisaldus (mg) ja teised, ei ole nii olulised. On seda elavhõbedat vähe või palju, ole tähtis, sest te ei anna ju vana lampi lastele mängida ega viska seda prügi hulka, hoiate tervena ja viite ohtlike jäätmete kogumiskohta.

Ebaoluline on ka lambi kasutusiga, see kas kustub õige ruttu või kestab 8000 tundi ehk enamgi. Kui iga päev põletate 3 tundi, põleb kaheksa aastat. On juhuseid, kus lamp peab vastu 10 aastat pidevat põlemist (!)

Siiski tundub, et looklambid ehk U-lambid on eluea suhtes kapriissemad kui spiraallambid.

On ju esimesed liitlambid, koosnedes ühel soklil 2–4 järjestikusest valgusallikast. Ühe rivist väljalangemisel lõpetavad solidaarselt ka teised valguse tootmise, seega tõuseb risk 2–4 kordseks.

See, et lamp ei sütti täisvalgusele hetke, vaid sekunditega, ei tohiks kedagi häirida. Nagu seegi, mitmele lülitustele lamp oma ea jooksul vastu peab, kui te ei osta seda just lasterikka pere WCsse.

Hämardamiseks ei sobi iga lamp

Ettevaatlikud aga peavad ostmisel olema need, kelle kodus on kasutusel laearmatuur koos hämardusregulaatoriga. On lampe, mis niisugusele olukorrale ei allu ja see on pakendil eraldi märgitud.

Erilist tähelepanu tuleks pöörata lambi pikkusele. Nimelt võite üllatusega märgata, et ostetud lamp hakkab laualambist või mõnest muust madalas asetsevast armatuurist ebameeldivalt silma särama. Lae all põledes ei ole see nii oluline.

Asi on selles, et hõõglambil oli valguskeha klaaskolvi keskel, mis jäi armatuuri varju, kompaktlamp aga särab kogu pikkuses ja sokliosagi on sellel veidi pikem.
Muidugi vaatate, et ostate õige sokliga lambi, kas E27 või E14. See on lausa pakendi esiküljel näidatud. Number näitab sokli läbimõõtu millimeetrites, klassikaliselt 27, kuid mini- ja dekoratiivarmatuurides (kroonlühtrid) on see 14.
Ostnud 1–2 lampi ja rahulikult kodus pakendit uurinud, saab teist kogenud kompaktluminofoorlampide ostja ning tark konsultant sõpradele.

Looklambid ehk U-lambid on eluea suhtes kapriissemad kui spiraallambid.
tabel
Hõõglambi ja säästulambi suhe

Varem kasutasite 25 W hõõglampi  Nüüd valige 5 W ehk 200 lm
40 W                                               8 W ehk 350 lm
60 W                                              11 W ehk 500 lm
75 W                                              15 W ehk 750 lm
100 W                                              20 W ehk 1000 lm
150 W                                              32 W ehk 1500 lm

 

 

Liitu uudiskirjaga