Uudne lähenemine valgustimaailmas 2011
Kas see on hea või halb, et valgustimaailmas aastal 2011 valitseb kõikvõimalikkus. Aga nii see on.
Trendidel on nurgad maha lihvitud- midagi põrutavat, selget ega kindlat, mis hakkaks valitsema disaini maailma valgustuse alal ei leia
Nii nagu rõivamoes ei valitse ühtegi selgejoonelist ajajärku ega teada-tuntud lõiget ega värvi, nii on ka valgustimaalimas näha kõikvõimalikke suundumusi, paigalsammumisi kui vana äratundmist väikese modifikatsiooniga
artikkel Interjööris -uudne lähenemine valgustite maailmas aastal 2011
Paistab, et sära tõmbub natuke tahaplaanile, kristalle ja ehtelikke ornamente jääb vähemaks. Valgustid jäävad valgustiteks olles lihtsamad ja mitte nii esile torkavad ega pilkupüüdvad.
Tootjad püüdlevad eripära poole kaasates erinevate kuulsate disainerite loomingut. Seega antakse valgustile iga disaineri poolt eriilme ja omapära ning üld trendisuundumust nagu ei olekski. Ei ole ju Versace ega Prada kunagi ühtmoodi sarnased.
Küll aga tuleb rääkida tehnoloogia kiirest arendusest, mis oma pitseri valgusti arengusse annavad. Suurte hüpetega täiustub Led tehnoloogia. Ledist peab saama valgustuse tulevik- seda meelt on nüüd ka juba kõrget disaini loovad firmad.
Ledi võimsuse arenedes näeb Led –e paljudes disaintoodetes.
Murdma hakatakse teadmist, et Led on markeerimise ja õue valgus. Disaini firmad on loonud lausa uued osakonnad, et arendada Led tehnoloogiaga uusi valguskontseptsioone. Led pirn on nüüd 4 W ja vastab tänase 25W hõõgpirnile
Disain on ja jääb. Led valguse lisamisel luuakse emotsioon. Kes meist ei ihkaks positiivset emotsiooni ja meeleolu. Firma Flos oli sellega väga hästi hakkama saanud
luues uue kollektsiooni Soft Architecture. Valgus ja emotsioon tulevad meie ruumi ühe arhitektuuri elemendina, kus kaovad piirid valgusti ning sisearhitektuuri vahel.
Selleks annab võimaluse uudsel under cover tehnoloogial põhinev ökoloogiline komposiitmaterjal. Materjal annab meile piiramatuid võimalusi kasutada oma fantaasiat, loomaks eriilmelisi valgusmaastike. Soft Architecture annab võimaluse valguse ja ruumi diskreetseks ühendamiseks, tulemuseks on harmooniliselt nauditav vormikeel.
Tootele annavad lisaväärtuse veel selle looduslik päritolu, samuti vastavus kõrgetele rahvusvahelistele ohutusstandarditele. Kollektsioonile on omistatud rahvusvaheline sertifikaat Cradle to Cradle, mis tunnustab looduslikku ja keskkonnale ohutut toodet.
Toote ökoloogilistest taotlustest räägivad ka Soft Architecture valgustites kasutatavad valgusallikad, milleks on kompaktluminofoorid, ledid, IRC halogeenid.
Energiasäästlikkus ja võimalused luua kordumatuid interjööre, lubab kasutada toodet ka ühiskondlikes ruumides.
Soft Architecturele on disaininud valgusteid näiteks Antonio Citterio, Ron Gilad, Philippe Starck , Marcel Wanders, Konstantin Grcic, Guy Sarlemijn ja Ronald Fiegel.
Soft Architectural valgusti Wallpiercing, mis on loodud disaineri Ron Gild poolt, võitis parima valgusti tiitli ajakirja Elle Decorationi 2011aasta rahvusvahelistel disainiauhindade jagamisel ( EDIDA ) ning parima seinavalgusti auhinna ajakirja Wallpaperi korraldatud analoogsel võistlusel.( http://hektor.ee/wp/wp-content/uploads/2013/12/artikkel-Interjööris-uudne-lähenemine-valgustite-maailmas-aastal-2011.pdf)
Nägusa sisekujunduselemendi seinapaneeli näol pakub firma Gallery, andes võimaluse meil endil leida sobiv pinna värv ja muster.
Murano grupp esitles valgustit, mida samas saab kasutada Wifi abil juhtmevabalt heli edasiandmiseks. Valgusti on ühes tükis kõlaritega, saab mängida oma plaate ning kasutada oma IPode. Uuenduse abil kaovad toa nurgast juhtmed, juhtkonsool aga annab võimalusi igati heli juhtida.
Mitmefunktsionaalsust proovivad rakendada valgusti juures ka teised tootjad. Flos esitleb valgustit koos lauaga koridoridesse, lauavalgustisse on paigaldatud mobiililaadimise vahendid, USB pesa.
Jätkus väikseid põnevaid muutusi, kus harjumuspärasest õuevalgustist on saanud sobilik toavalgusti.
Lühtrid on muutunud lihtsamaks, kergemaks. Hoopis põneva lahenduse pakkus vana Murano klassika firma Barovier Toso, kes pakkus lühtrid tasapinnalise rippseinana, kus sarnased valgustid üksteise alla kinnitatuna tasapinnaliselt, moodustavad atraktiivse valgusseina.
Kokkuvõtteks maailm on pidevas muutuses. Ja seda peame endile tõdema. Mis aga kindel: valgus on ja jääb alati positiivseks emotsiooniks, mis kuulub meie ellu
Ülle Jõks
Artikkel ilmunud Interjööris 2011