Kuidas valida valgusteid kõrge laega ruumi
Aina enam koguvad populaarsust kõrgete lagedega korterid, majad, loftid.
Kõrgete lagedega, läbi kahe korruse ruum jätab luksuslikuma ja elegantsema mulje, loob inimeses vabaduse tunde ning tekitab lennukamaid mõtteid. Kuid kõrgusesse ulatuv vertikaalne elutuba võib tunduda ka külma laoruumina kui see on ala- või ülevalgustatud.
Kuidas valgustada sellist ebastandardset ala nii, et interjöör oleks atraktiivne ja tegevustsoonid piisavalt välja valgustatud.
Valgusega saab ruumi väga palju mõjutada ja seepärast on oluline ülikõrgete lagedega toa puhul valida ripp- ja/või laelambid, mis suudaksid võimalikult palju valgust anda põrandani. Valgusvõimsus võiks olla topelt tavapärasest. Kindlasti tuleks kasutada ka kihilist valgustamist kombineerides omavahel seina–, lae-, põranda-, laua- ja rippvalgusteid.
Ebatavaliselt kõrgete lagedega ruumid nõuavad ka massiivsemaid valgusteid või valgustite gruppe ning ka suuremat riputuskõrgust.
Õigele kõrgusele paigaldatud valgustitega saab eluruumi muuta visuaalselt madalamaks ja hubasemaks ning siduda tervikuks interjööriga.
Valgusti peab olema vaadeldav ka teiselt korruselt ning seepärast ei tohi juhtmete ja riputustrosside rägastik visuaalselt härima jääda. Seetõttu oleks hea kombineerida omavahel valgusteid, mille kupleid saab reguleerida erinevatele kõrgustele. Nii on võimalik luua ruumi isikupärane ja mitmetasandiline lahendus ning jätta valgustist „mahukam“ mulje.
Kõrgemad ja suuremad ruumid võimaldavad välja tuua rippvalgusti elegantsi, kuid samas peab tulemus olema visuaalselt esteetiline. Olenevalt toa suurusest võiks presenteerida ühte-kahte või enamat dekoratiivset valgustit.
Milline on valgusti õige riputuskõrgus?
Kuna valgusti peab olema vaadeldav ka teiselt korruselt siis standardne riputuskõrgus ei ole sobiv läbi kahe korruse ulatuvas ruumis. Kui tavalagedega toa rippvalgusti minimaalne riputuskõrgus põrandast võiks olla rohkem kui 2 meetrit siis enam kui 4 meetrise kõrgusega ruumis tuleks leida lae ja põranda vaheline keskpunkt (umbes 3m põrandast)– just sellisel kõrgusel võiks olla valgusti dekoratiivne osa ehk kuppel. Mida suurem on valgusti seda kõrgemale saab paigaldada ja vastupidi.
Näiteks firma Foscarini kõiki rippvalgustiteid on võimalik tellida ka viie meetrise juhtmega.
Kui suur peaks olema valgusti?
Tulenevalt ruumi suurusest ja kõrgusest tuleks valida vastavas skaalas valgusti, mis oleks toa mõõtudega propotsioonis. Kõrged laed lubavad mänguruumi ning avar ruum võimaldab kasutada väga erinevaid, nii ühe kui mitmete kuplitega rippvalgusteid. Näiteks 20 ruutmeetri suurusesse ruumi võiks paigaldada vähemalt 80cm läbimõõduga lühtri.
Raske valgusti paigaldamine.
Valgusti paigaldamine tugevasse betoonlakke ei tekita üldjuhul probleeme, küll aga võib kujuneda väljakutseks raske lühtri kinnitamine ükskõik millisesse teisest materjalist lakke. Sest teada on, et mida massiivsem on valgusti seda suurem kaal ning seda vastutustundlikum tuleb olla valides korrektne ja õige kinnitusmeetod.
Betoonlakke paigaldatakse valgusti selleks ettenähtud kruvide või konksuga, mille vastupidavus, suurus ja tugevus on valitud arvestades lühti kaalu. Eraldi laetugevdusi üldjuhul vaja ei ole.
Ripplakke saab raske valgusti paigaldada juhul kui ehitusjärgus on lae taha paigutatud vastav tugevdusplaat, mis on korralikult kinnitatud põhilae külge. Valgusti kinnitataksegi läbi ripplae kinnitusplaadi külge. Samal meetodil on võimalik kasutada ka keermelatti, mis viiakse läbi ripplae põhilakke ja toimib riputusmehhanismina.
Enne raske lühtri paigaladamist tasub kontrollida kinnituskonksu vastupidavust riputatdes konksu otsa samaväärse kaaluga mass või vana valgusti, mille purunemine ei tooks kaasa suuremat kahju. Kui mõne aja möödudes ei ole konks nihkunud paigast ja on korralikult fikseeritud siis tasub paigaldada lühter oma kohale.
Kõik kinnitusvahendid soovitame soetada kohalikust ehituspoest ja mitte kasutada valgusti pakendiga kaasas olevaid konkse, kruvisi või muid paigaldusvahendeid.
NB! Valgusti paigaldamisel järgi ohutusnõudeid! Alati lülita elekter enne paigaldust välja.
Ruumi valgustamisel leia ideid meie blogist.
Valgustimaailma värskeid uudiseid leiab meie Facebookist ja Instagramist ning inspiratsiooni Pinterestist.