Spetsialisti nõuanne-mida vaja teada eluruumi valgustamisel

Valgustusinseneri Tiiu Tamme nõuanded valgusest, värvist, kontrastist jm

Katkeid Kodusaate saatest Hektor Light kaupluses

Igaüks vajab oma tegevuse jaoks personaalset valgust. Selline aeg nagu oli nõukogude ajal, mil pandi keset lage üks valgusti ja see pidi valgustama tervet tuba. Siis see aeg on nüüd ümber.

Hea on selline lahendus, kus on hästi palju võimalusi -Kas näiteks seinavalgusteid, põrandavalgusteid, võibolla mõnes kohas ka laevalgusti elutoas.

See tuleb igalühel läbimõelda. Igaüks on ise oma keskkonna jaoks parim disainer, keegi teine ei saa seda tema jaoks parimaks luua.

Valguse värv

Kollases valguses me tunneme ennast mugavalt, laisalt, hubasena, melatoniin( ehk unehormoon) mõllab ehk hakkab tekkima uni.

Valgemas valguses me tunneme end virgelt, märksa asjalikumalt, mõttetöö toimib palju paremini.

Lapsed üldjuhul armastavad valgemat valgust. Üsna sageli laps kolib ka elutuppa, et olla seal, kus on valge.

 

Ühtegi ruumi ei saa vaadata ideaalsena ilma valguse ja värvita.

Ruumis kasutatavad värvid peavad olema omavahel tasakaalus.Valguse värvi ja ruumi värvi mõjul luuakse erinevaid meeleolusid.

Kui nad on kõik ühe tonaalsusega- näiteks kui kasutame ainult valgeid seinu ja kõik mööbel on ka hästi hele, praktiliselt värvitu ja toome sinna ka valge valguse, siis see ruum muutub kõledaks ja igavaks. Ta võib olla pildi peal väga ilus, aga inimene ei tunne seal ennast hästi.

Või näiteks kui teeme toa kõik soojades toonides, võtame ka sooja tooni valguse, on jälle tunda, et midagi on ruumis puudu.

 

Hea sisekujunduslahenduses on alati olemas vastand värvid.

Me ei saa vaadata valgust ilma värvideta ja värve ilma valguseta. Pigem iga inimene saab olla parim disainer oma kodule vastavalt oma tunnetusele.

 

Milline on ideaalvalgus TV vaatamiseks ? Kas pimedas?

Kui vaatate eredalt valgustatud ekraani ja ülejaäänud tuba on pime, siis tegelikult see on tohutult ere kontrast ja see hakkab aja jooksul inimest väsitama Lõppkokkuvõttes võib see hakata mõjuma negatiivselt inimese psüühikale.

Õhtune teleka vaatamine mõjutab nii, et õhtul ei jääda enam magama.

Tegelikult mingisugune tasutvalgus peab ruumis olema. See valgus peab olema selline, et ta ei segaks teleka ekraani ega hakkaks sealt tagasi paistma.

 

Täispikk saade siin: 

http://www.hektor.ee/kuidas-valida-valgustid-avatud-eluruumide-jaoks/

Liitu uudiskirjaga