Valgustit valides mõtle, mida sellelt ootad!

Kadri Penjam

Kodusesse miljöösse uut valgustit valima asudes selgita enne välja, millist funktsiooni sellelt ootad ning kuidas see sinu koduga harmoneerub.

Sisekujundaja Ester Penjam selgitab, et valgustit valima asudes tuleb päris mitmele aspektile mõelda. Esiteks see, milline on elamine: kas on tegu erimõõtudes ruumi – näiteks madalate lagede, kitsaste või väikeste – või hoopistükkis ruumikate – tubadega. Valgusti peaks olema toa mõõtudega proportsioonis.

Lisaks otstarve. Valgusteid on väga erinevaid: laualambid, mis mõeldud tööpindade valgustamiseks; põrandalambid, mis loovad meeleolu ning pakuvad sobivat mahedat valgust. Seinalambid, mida saab valguse hajutamiseks mööda ruumi sobivalt laiali paigutada või siis näiteks magamistoas voodi kohal kasutada. Ning loomulikult üldvalgustid, mille eesmärk on valgustada tuba kas siis iseseisvalt või teiste valgustite kaasabil. Kindlasti tuleks valgustite asukohad kindlaks määrata enne siseviimistluse tegemist. Niisketesse ruumidesse valgustit valides tuleb jälgida, et see oleks niiskuskindel. Otsese veega kokkupuutuvad valgustid vajavad kõrgemat kaitseastet. Niiskuskindlust näitab valgusti pakendil olev tähis IP44.

Seejärel kodune disain ning valguse suund. Kas valida disaini poolest ruumiga ühte sulanduv või silmapaistev valgusti? Valgustid annavad otsest, peegeldunud, poolpeegeldunud või hajutatud valgust. Eluruumides on kõige otstarbekam kasutada poolpeegelduvat ja hajutatud valgusega armatuure.
Valguse suunamisega saad asjadele tähelepanu osutada või juhtida tähelepanu kõrvale. Mõned viimistlusmaterjalid lausa nõuavad suunatud valgust, et materjali omadused paremini esile tuleksid. Üles suunatud valgustuse korral peegeldab lagi valgust allapoole. Selline valgustusvariant on küll väga hubane ja huvitav, kuid tuleb arvestada, et kõik lae ebatasasused paistavad ülespoole suunatud valgusvihu puhul välja. Valgustid, mis loovad varje, annavad aga toale romantilisema ja pehmema mulje.

Valgustid ekstsentrilisele ostjale

Studio Casa esindaja Natalja Lanskaja sõnul eelistavad eestimaalased stiilseid, trendikaid mudeleid. „Meie kliendid eelistavad mudeleid, mis paistavad silma! See võiks olla kas laevalgustus muraano klaasist või lamp põrandale, mis on tehtud plastmaterjalist,“ selgitab Lanskaja.

Ta jätkab:“ Selle hooaja trendid on nii-öelda futuristlikud mudelid, mis sobiksid hästi minimalistliku interjööri sisse, kuid tagasi moes on ka klassikalised valgustid, mis on valmistatud kvaliteetsest materjalist nagu klaas, pronks. Mõned tehased, mida esindame, teevad uuel hooajal ka kullatud või hõbetatud mudeleid.“

„Väga trendikad on mudelid, kus kasutakse LED tehnoloogiat. Suurepärane hinna-stiili -kvaliteedi näidis on Itaalia tehas Modoluce. Selle tehase kaasaegsed mudelid on valmistatud plastmaterjalidest, kangast, klaasist ja on võimalik valida tehnoloogiat – LED valgusti või halogeenlambid koos dimmeriga. Teine väga huvitav tehas on Italamp, kes pakub Swarovski kristallide ja teiste moodsate elementidega valgusteid. Uues kollektsioonis on valgustid nagu linnupuurid, lillevalgustid ja veel huvitavaid lahendusi. Meie valgustite hinnaklass on veidi kõrgem, alustades 400 eurost, kuid klient võib kindel olla, et valitud valgusti on kvaliteetne ning, mis kõige tähtsam, omapärane!“

Valgustid erinevatesse paikadesse

Ülle Jõks, firma Hektor-Light esindaja lisab aga omalt poolt juurde, et eks me kõik ole oma kultuuriruumist pärit, sestap tundub, et kodused eestlased eelistavad pigem lihtsaid vorme, tagasihoidlikke värve ning on valgusti ostmisel äärmiselt kalkuleerivad. Samas on inimeste maitsed ning võimalused erinevad: huvitutatakse ka uudsest, et kodud ikka stiilsed välja näeksid. „Hektor-Lighti poodides kajastavad väljapanekud klientide soove ning pakuvad uusi lahendusi, uusimat disaini – järjest enam kasvab huvi LED-valgustite vastu,“ sõnab ka tema, lisades: „Need näevad välimuselt välja sarnased nagu halogeen- või hõõgpirni kasutades. Ei tasu karta olukordi, kus valgusallikas ei mahu kupli sisse ning rikub valgusti imago. Selleks on palju erinevaid võimalusi. Kahjuks aga ei peeta alati LED-valgusteid kõige taskukohasemaks osta.“

Ta jätkab:“ Üheks uudseks märksõnaks ka valgustite valikul on retro ja vintage (pilt). See on tulnud riietemaailmast ning jõudnud nüüd sisustusse. Kataloogidest leiab suurema valiku vintage-stiilist valgustitest. Seega toretsev sära jääb tahaplaanile. Samuti võiks välja tuua valge värvi ehk pinnakatte rohkust. Valged valgustid mõjuvad sensuaalselt ning uhkelt ja annavad ruumile teatava puhtuse ja ruumikuse. Julgemad kliendid aga eelistavad omapärasemaseid valgusteid. Huvi tuntakse ebasümmetriliste, nn. „vormist väljas“ valgustite vastu. Tagasi on pöördutud tekstiilkuplitega valgustite omamisele.“
„Maailmas on “in“ aga kindlasti energiasäästlikkus: LED tehnoloogia on arenenud jõudsalt ning markeerimisvalgustusest on saanud arvestatav valguskonseptsioon ruumides. Oleme tegelenud 18 aastat valgustite maaletoomisega, sestap arvan, et leiame kindlasti ka nõudlikumale kliendile just tema kodu ning isiksusega sobiva valgusti – kindlasti ei tasu peljata küsida nõu ning avaldada oma soove,“ lisab Ülle Jõks.

 

Liitu uudiskirjaga