Targa Maja valgustus & Hektor Light
Valgusta intelligentselt nagu Rakveres valminud Tark Maja
See arhitektuurselt väga huvitav maja on täis keerulisi teostusi ja lahendusi. Maja on loodud päikeseenergiat kasutama. Ja valgustid on säästlikud. Mõistagi on lahendused loodud vaid Led valgustust kasutades.
Saali põrandal on kasutatud värvi muutvat led riba, mida saab vastavalt soovile panna seisma kas ühele konkreetsele toonile või programmeerida soovitud värvivahetuse laine. Lisaks on kasutatud käimiskindlat Proled profiili, matistatud opaal kattega. See on innovaatiline lahendus. Selline diagonaalne lakke ja põrandasse homogeensete lõputute jadade süvistamine on esmakordne ja huvitav. Valgus on ühtlane, pole laike.
Laes on kasutatud Intra Light valgusti seeriat GYON LED, mis tagab ruumi üldvalguse. Seda saab soovi korral reguleerida tugevamaks või nõrgemaks. Led -id annavad enegia säästu, nende reguleerimine aga võimaldab ruumis luua erinevat meeleolu ning tagada õige valgustuse vastavalt õues olevale ilmale ja kellaajale või ruumi funktsioonile, vastavalt seal toimuvale. Ühe sama valgustiga (Led ribaga)saab luua ruumi erinevad võimalused, meeleolu.
Seinas kasutatud Luciferose Step 300 2W LED on sihvakas, kitsa servaga märgistusvalgus liikumisteedele. Trepiastmete valgustamiseks kasutatud Wever Ducre valgustit (STRIPE 2.2 LED, 1/2W 350-700mA,) madala süvise ja hea valgustusega, samas joonistub välja efektne valgusnuk trepiastmele.
Intelligentsest lähenemisest
Targa maja lahendusteks saab kasutada erinevaid tooteid, kuid ühed energiasäästlikumad on Led valgustid.
Kõigepealt heaks sisekliimaks üldse on vaja jälgida seda kui palju on ruumis päikese ja hajuvalgust, milline on valgustihedus, räigus, heledusjaotus, kontrastid ja valgus suunad, seejärel aga säästmiseks vajalikke abivahendeid kasutades näiteks DALI süsteeme, mille abil saab luua erinevaid valgusreziime või luua valgustitele dimmerdamisvõimalus, või eraldi sisselülitamised valgustite gruppidele.
Süsteeme saab tööse sättida nii, et valguse värvus muutub vastavalt õues olevale ilmale või kellaajale, mil saab tagada ruumis valgema spektri, et olla reibas ja töökas või siis vastupidi, õhtu saabudes võib valgus olla sumedam ja kollakam.
Huvi korral loe valgusjuhtimine-mis see on
On olemas valgusallikad, mil samas tootes saab muuta värvsustemperatuuri näiteks vahemikus 2000-3000 K, ehk dimmida valgust vastavalt vajadusele või meeleolule, vastavalt sellele, mis ruumis soovitakse teha ( joonis)
Oluline on ka valgustite paigutus, et valgustite oma kuumusega ruumi ei soendaks ega valgusviljakus ei väheneks. Samuti tuleb arvestada valgustile võimaliku ligipääsuga kui tekib vajadus hoolduseks, seetõttu taas on Ledidel eelis oma pika eluaea tõttu .
kõik sellised erinevad aspektid loovad võimaluse targalt käitumiseks valgustamisel.
Veel infot: Jaak Eelmets 11.10.2015 Err uudistest:
Rakvere tark maja on projekteeritud ja ehitatud nii, et selle energiatarve oleks võimalikult väike, vahendas “Aktuaalne kaamera”…
Rakvere tark maja on esimene omataoline avalik hoone Eestis. See on ehitatud testkeskkonnaks ja katsepolügooniks, et selgitada kui palju on võimalik ühiskondliku hoone toimimisel kasutada päikeseenergiat ja maasoojust.
“Siin on hea näide, millised kõik uued ühiskondlikud hooned peaksid Eestis olema aastast 2018. Ja aastast 2020 peaksid igasugused uued ehitatavad hooned olema sellise energiasäästuga,” märkis keskkonnaminister Marko Pomerants.
Uues hoones töötav Targa Maja Kompetentsikeskus aitab teadus- ja arendusasutustel luua, arendada ja rakendada intelligentseid targa maja tehnoloogilisi lahendusi muutes seeläbi elukeskkonda mugavamaks, energiasäästlikumaks ning ohutumaks.
Hektor Light valgustid Targas Majas