Maakodu stiilis valgustid
Millised valgustid sobivad maakodusse?
Maakodu stiil ja sisekujundus
Eelkõige tuleks lähtuda selle elamise täpsemast stiilist, sisekujundusest ja sisekujunduslikest elementidest, seinte ja lagede materjalidest ja toonidest.
Erinevates maakodu interjöörides saab kasutada paljusid sisustuse stiile. Kõik on maitse asi, väga personaalne.
See võib olla antiikne stiil kui ka šikilik, või hoopis minimalistlik, kas elegantne või eelistatakse pisut boheemlaslikku jne.
Huvitava tulemuse annab kindlasti oskuslik stiilide miksimine. Talu stiil on tõesti mitmekülgne ning ka valgustite valik lai.
Mis annab maaläheduse hõngu
Maakodu valgustid võiksid ollagi maalähedased. Pigem puidust, metallist, nöörist, bambusest. Materjalidest sobiksid hästi ka pronks, vaskviimistlus.
Nostalgia tunnet tekitavad ämbreid ja purke ning õlilampe meenutavad valgustid.Päris eheda küünla asemel on turvaline kasutada küünlaid meenutavaid valgusteid.
Vanade aegade meenutamiseks võib lähtuda ka rehetubade sisustusest ja kasutada veidi robustset industriaalset tüüpi valgustit või hoopis rustikaalset tõllarattast inspireeritud valgustit. Levinud on laternatüüpi valgustid.
Võib valida ka pisut ärakulunud moega valgusteid kuid ometi mitte turult pärinevad kasutatuid vaid stiilseid „vanaks muudetud“ valgusteid.
Kuid talumaja võlu võivad luua ka šikilikud lühtrid.
Nii et kui just ise ei valmista nendest tavapärastest materjalidest lampi, siis valgustitootjate valikud on võimalusterohked ja mitmekesised.
Valgustite valik sõltub nendele pandud ülesandest.
Valgusteid valides tuleb läbi mõelda nende funktsioon teie interjööris, täpsemalt mida peab valgusti täpsemalt välja valgustama või kus peaks olema üldvalgus.
Võiks arvata, et enamasti on talumaja avatud ja õhuline, pigem ruumikas, sest maal ju ruumipuudust ei ole. Selle ruumi stiilne valgustamine võib olla väljakutse.
Tüüpilises maakodus oleme harjunud nägema just rippvalgusteid. Need sobivad nii elutuppa kui köögi ossa, nii magamistuppa kui koridori ja tualettruumi. Nende oskuslik asukoha valik on võtmeküsimus-kuidas tagada ruumide hea üldvalgus ning tagada erinevate tegevuste jaoks piisav kohtvalgustus.
Tavaliselt kujutame maakodu õdusa ja soojana, pehme sooja valgusega.
Ei tohi unustada, et välja on vaja valgustada köögi töötsoonid, rohkem valgust vajab inimene ka vannitoas.
Samuti koristamiseks vajame head valgustust, mida peale seda tööd saaks hämardada taas õdusaks valguseks. Selleks tuleks omada hämardatavaid valgusteid, valgusallikaid ja kaabeldust, mis võimaldab timmerit kasutada. Seega pigem eelistada veidi tugevama valgusvooga dimmerdamist võimaldavat valgustit.
Ka inimese heaolu seisukohalt on oluline valguse reguleerimine vastavalt vajadusetele ja kellaaegadele. Inimorganismi loomulikku ööpäevarütmile saab valgustust reguleerida küll vaid ledvalgustite puhul.
Valgus ei tohiks olla silmahäiriv, selleks tuleb valgusti õigesti riputada.
Valgusteid riputades tuleks valida neile õige riputuskõrgus sõltuvalt mis tüüpi, mis kujuga ja mis mõõtudega ja mis valgustugevusega on rippvalgusti ise.
Valgusti peaks asuma visuaalselt õiges turvalises kohas, et alla langev valgus oleks komfortne, mitte silma häiriv ja koondunud vajalikule pinnale. Soovituslik kõrgus valgustatavast ( laud, köögi tööpind) tasapinnast valgustini võiks olla vahemikus 76-90 cm.
Kui tööpinda või lauda on vaja valgustada mitme valgustiga grupeeritult, tuleks samuti jälgida valgustite omavahelist kaugust üksteisest.
See siis sõltub kuplite kujust kui avarad või koonuselised need on,soovitatav kuplite vaheline kaugus alt äärest mõõdetuna võiks olla 40-45 cm, üleval juhtmete vahel aga 60-80 cm.
Vaid dekoratiivsed valgustid üksi ei taga head valgustust.
Visuaalselt kroonib ruumi sageli üks dekoratiivne valgusti või sarnaste valgustite grupp, mis jutustab selle pere stiilist ja maitsest. Kuid ruumi terviklikuks valgustamiseks sellest ei piisa. Kui ruum on mõeldud erinevateks tegevusteks, siis vajame lisavalgust.
Soovitame peidetud suundvalgusteid ja siinivalgustust lisada näiteks talade taha.
Hubast õhkkonda aitavad luua ka põranda- ja seinavalgustid.Igal juhul vajame mitmekülgsemat valgustamist kui pelgalt 1 lamp laes
Maakodusse sobivad antiikse välimusega valgusallikad, retropirnid.
Nende kollakas kuma, soe valgus loovad õdusa meeleolu. Soovitame sooja tooni 2700-3000K valgustooniga Led pirne.
Ka Edisoni klassikalise disainiga retropirnid koos sepistuste, puidust elementide nööride ja messinguga loovad retroliku atmosfääri. Nende Led valgusallikate võlu seisneb selles, et nad on klassikalise pirni kujuga, pika tööajaga ning E27 või E14 sokkliga, mistõttu sobituvad need hästi juba kodus olemasolevatesse valgustitesse. Müügil on ka timmerdatavad ehk hämardatavad retropirnid, mis on lihtsam viis valgusintensiivsuse reguleerimiseks.Lühtritesse sobivad küünlakujulised filament tüüpi pirnid.
Kõik esitletud valgustid on Hektor Light valikus ning leiate tootjate Elstead, Trio, LedsC4, Ferroluce kataloogidest ja nende kodulehtedelt.
Vaata Kaubamärgid või külastage meie esindusi. Vaata kontakt