Valgustimaailm 2006- Light+Building Frankfurt

 

 

Valgustimaailm 2006- julgem täiuslikum energiasäästlikum ja toretsevam

mess Frankfurt 2006  valgustidmess Frankfurt 2006  2mess Frankfurt 2006  3mess Frankfurt 2006  4mess Frankfurt 2006  5mess Frankfurt 2006  6mess Frankfurt 2006  7mess Frankfurt 2006  8mess Frankfurt 2006  9mess Frankfurt 2006  10mess Frankfurt 2006  11mess Frankfurt 2006  12mess Frankfurt 2006  13mess Frankfurt 2006  14mess Frankfurt 2006  15mess Frankfurt 2006  16mess Frankfurt 2006  17mess Frankfurt 2006  18mess Frankfurt 2006  19mess Frankfurt 2006  20mess Frankfurt 2006  21mess Frankfurt 2006  22mess Frankfurt 2006  23mess Frankfurt 2006  24mess Frankfurt 2006  25 

 Kahe  aasta tagant Frankfurtis korraldatav Euroopa suurim tehnoloogimess light+building  toob kokku uut tehnoloogiat pakkuvad firmad  IT süsteemide, automaatika, sidetehnoloogia, kommunikatsiooni seadmete, elektroonika jne valdkonnas.

Põhilise ja olulise osa moodustavad valgustid, valgusallikad, elektroonilised komponendid. Selle messi üheks kandvaks ideeks on ühendada käesolev teaduse saavutus reaalsusega läbi toote ja uue tehnoloogia arenduse . Koos töötavad arhitektid ja disainerid, toote arendajad, insenerid ja tootjad. Ja nii ollakse innovaatilised, sünnib uus trend.

Messi iseloomustab tulevikku orienteeritus.

Ja seda suunda järgib ka firma Hektor-Light, kes nende tootja firmade käepikendus on.

Mess on väga laiaulatuslik ja kompetentne, kohati väga spetsiifiline, mõeldud vaid toote edasimüüjatele. Teisalt aga oli väga atraktiivne, kus disain firmad eksponeerisid omi pilkupüüdvaid pärleid.

Sõnum- valgusallikate energiasäästlikkus, pikaealisus, stabiilsus ja  kompaktsemad vormid

Messil võimutses LED valgusti( e.valgusdiood), mida küll algselt juba 1962 aastal eksponeeris Nick Holonyak GE-st. Aasta –aastalt on esialgset täiustatud. Värvilised LEDid ilmusid 70.ndatel aastatel, sinine neist alles 90.ndatel aastatel.

Tegemist on väga pikaealise väga tillukese ning väga energiasäästliku valgusallikaga ning mis saab muuta valguse tooni enda sees.

Täna püütakse LED valgustit muuta veelgi võimsamaks ja kirkamaks ja samas saavutada ühtlasemat üldvalgust. Uue generatsiooni lahendus oli nn. ühe punkti LED, kus ühest punktist voogab 3 värvi ja sellega saavutatakse senisest ühtlasem valgus

Teine silmatorkav arendus  oli RGB-värvivahetajad  (Valgusnähtuse RGB nimi tuleneb seda põhjustavate kolme tooni valguse inglise-keelsetest värvinimetustest Rred-punane; Ggreen-roheline Bblue-sinine.)

RGB-valgusefekt on kolme tooni valguse segunemisel tekkiv vaatemänguline kooslus Umbes 4 aastat tagasi hakati seda nähtust kasutama ka valgustimaailmas ning buumina levis see 2004 aastal toimunud Frankfurdi ülemaailmsel valgustinäitusel.

RGB-efekti abil saaksime oma ümbritsevat elukeskkonda atraktiivsemaks muuta. RGB valgusefekt kannab endas arhitektuurilist ideed. Selle abil saab elavdada ja rikastada linnapilti, ilmestada hoonete fassaade, avatud fuajeesid ja aknaid.

Selle abil saab meie karmis põhjamaises kliimas peletada hallust rõõmuga- värvilise ja eelkõige muutuvate värvitoonidega ümbritsevat elu-olu ilmestada.

RGB-lahendus pakub uut ja kordumatut võimalust, et ühes valgustis saab olla kuni 16 miljonit värvitooni pidevas liikumises ja muutumises, valgusti sisse ehitatud programmi abil võib igaüks sealt endale sobiva koosluse välja valida

Nagu näitas 2006.a Frankfurti mess, saab RGB valgustite kasutamine üha enam hoogu sisse, sest sellele tehnoloogiale püütakse palju uusi kasutusvõimalusi leida

Saksa firma Wofi Leuchten eksponeeris uut väiksema mõõdult energiasäästupirni koos uue  valgusti seeriaga. Valgusti sisse mõõtudelt täiesti sobiv säästupirn on korrektne ja nägus kooslus. Täna kahjuks peame tihti nägema kui valgusti sisse keeratakse oluliselt pikem säästupirn kui valgusti mõõdud seda eeldaksid

Minimalismi kõrvale liigub jõuliselt toretsev stiil

 Valgustitele on antud sära lisahalogeenvalgustusega või pisi ehetega. Kõikvõimalikke ripatseid ja sulekesi, pidulikku siidkangast, Svarovski ja Bohemia kristalli jne.

(pilt itaalia firma Italamp lühtrid)

Klassikalised lühtrid kohtuvad uute tehnoloogiatega, vanade traditsioonide kõrvale tuuakse innovaatiline lähenemine, käsitöö saab elegantsema viimistluse kaasaegseid tööriistu ja vahendeid kasutades

Sära rõhutas lisahalogeenvalgustite olemasolu lühtrites. Belgia firma Wever&Ducre pakkus välja uue idée klassikalise lühtri installeerimiseks süvisvalgustiga koos, mille puhul lühter on sära juurde saanud ülalt valgusega((pilt Wever& Ducre lühter)

Kõik see toredus võib olla koondatud nii klassikalisse kui moderniseeritud lühtritesse

Tagasi hakkab tulema kuldne toon pinnakatetes.

Uudsed olid  slaavipärased säravad ripatsitega ja punkthalogeenidega kerajad pusased valgustid

Tänapäevane tehnoloogia annab võimaluse erinevateks vormideks  Itaalia firma Murano Due eksponeeris kandiliste nurkadega Murano klaasist kuppelvalgustit. Nurgeline klaas!

Sama  disainfirma Murano Due näitas ka õhumullidest koosnevat käsitöömeistrite teost  (pilt valgusti nimega Ether), kus üla halogeenvalgusega on antud sära ning RGB LED-ga muutuvat värvi

Itaalia tugev disainfirma AXO LIGHT eksponeeris suursugust koonjate klaasist lehtritega loodud valgustit (pilt AxoLight)

Kuid inspiratsiooni on loojatele andnud ka igapäevane elukeskkond, kus valgustiks on tavaline toru põlv (pilt it. firma Fontana Arte ) või hoopis taevas olev pilveke.

Messi üheks pärliks oli kindlasti Studio Disain paksust kohevast vatiinitaolisest materjalist pilveke valgusti nimega Nuvola, mis oli üle 3 meetri pikkune ja siseste mootorite abil liikuma pandud.  (pilt Nuvola)

Ka uusi materjale kohtas nagu näiteks lääts(pehme kerge  hajutava  suurendusklaasi efektiga) klaasi asemel pilt (itaalia firma Studio Disain valgusti nimega Peter)

Põnev oli näha sisevalgustina valgusti pinnakattena poorset alumiiniumi struktuuri (pilt firma Molto Luze valgusti nimega Lima)

Ilma tegid värvilised büroovalgustid/ühiskondlikud valgustid. Mõtteid ja inspiratsiooni saab küllaga, sest valgusteid võib paigaldada nii üksikuna kui seinana kui ahelana nii inter- kui eksterjööri. Selline unikaalne valgusti on näiteks itaalia firmas Studio Disain nimega Puraluce( pilt Studio Disain )

Soojus, rõõm ja sära on tagasi!

Ülle Jõks

AS Hektor-Light

Ilmunud  Ärielu, Postimees, Äripäev

Liitu uudiskirjaga